Kisgyermekgondozó, -nevelő (OKJ 54 761 02)

Nyilvántartási szám: E-000384/2014/A038

A Kisgyermekgondozó és nevelő szakképesítés munkaterületének rövid, jellemző leírása

A legérzékenyebb, legtöbb törődést, szeretetet igénylő korosztályt neveli, gondozza, biztosítja számára a harmonikus testi, szellemi, valamint szociális fejlődés lehetőségeit, feltételeit. A napi munkája során nem pótolja, csak helyettesíti az anyát, érzelmi biztonságot nyújt a kisgyermek számára. Segíti a gyermeket a világ megismerésében úgy, hogy aktivitásra való igényét tiszteletben tartja, nem veszi el tőle a felfedezés örömét. Segít a konfliktushelyzetek megoldásában, beszélget és játszik, sok-sok dalt énekel, mondókát mond úgy, hogy nem erőlteti a részvételt. A csoportban olyan szabályokat alakít ki, amelyek érthetők, elfogadhatók, betarthatók. A jó gondozónő derűs, kiegyensúlyozott ember, aki szereti a gyermekeket, jól érzi magát társaságukban, nyílt, őszinte, elfogadó, ismeri, és tiszteletben tartja a kisgyermek személyiségét. A szülőkkel állandó kapcsolatot tart, kompetenciájukat erősíti, rendszeresen beszámol a gyermekükkel kapcsolatos napi eseményekről.  Kisgyermekek tevékenységével, fejlődésével kapcsolatos dokumentációt vezet. Az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama iskolarendszeren kívüli képzés esetén 160 óra, mely csak olyan, a gyakorlati követelmények teljesítésére alkalmas intézményben szervezhető meg, mellyel a hallgató nem áll munkaviszonyban!

• Akik óvodában és iskolában szeretnének elhelyezkedni a pedagógusok segítőjeként.

• FEOR 2432 Gyermekgondozó,- nevelő, Kisgyermeknevelő

• 10525-12 A szociális ellátás általános tevékenységei
  • 10559-12 Elsősegély-nyújtási feladatok
  • 12046-16 Gyermekellátási alapfeladatok és alapelvek
  • 10528-12 Házi időszakos gyermek-felügyeleti feladatok
  • 10529-16 A napközbeni gyermekellátás feladatai
  • 10530-16 A napközbeni gyermekellátás dokumentációs feladatai
  • 11498-12 Foglalkoztatás I. (érettségire épülő képzések esetén)
  • 11499-12 Foglalkoztatás II.

A Kisgyermekgondozó és nevelő  komplex szakmai vizsgára bocsátás feltételei

Az iskolarendszeren kívüli szakképzésben az előírt valamennyi modulzáró vizsga eredményes letétele. Egy szakmai követelménymodulhoz kapcsolódó modulzáró vizsga akkor eredményes, ha a modulhoz előírt feladat végrehajtása legalább 51%-osra értékelhető.

Szakmai gyakorlat teljesítése

Minimum 400 óra (20%-a demonstrációs/gyakorló teremben, 80%-a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ellátórendszer intézményeiben tereptanár végzettséggel rendelkező szociális szakember irányításával letöltött) gyakorlat. Ebből az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama 160 óra. Előzetesen megszerzett tudást a gyakorlati időbe is van mód beszámíttatni.

Kisgyermekgondozó, -nevelő